تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی علی (ع)

پایگاه خبری تحلیلی علی (ع)
 
تاکید بارزانی بر همپیمانی کُرد - شیعه
کامیاران نیوز:رئیس اقلیم کردستان بر تداوم همپیمانی کُردهای عراق با شیعیان این کشور تاکید کرد و اظهار داشت که این همپیمانی تاریخی را قربانی رفتار چند مسئول نخواهند کرد.


به گزارش خبرگزاری کردپرس، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان دو پیام جداگانه در ارتباط با رویدادهای اخیر عراق منتشر کرد.
بارزانی در یکی از پیام ها دلیل وضعیت موجود در عراق و کنترل مناطقی از این کشور توسط نیروهای تندرو را پیروی از سیاست یکجانبه گرایانه و قبضه قدرت توسط جریانی خاص در بغداد دانست.
وی تصریح کرد که کُردها بسیار تلاش کردند که این وضعیت در عراق بوجود نیاید، اما بی اعتنایی حکمرانان بغداد این تلاش ها را ناکام گذاشت.
بارزانی با اشاره به نقش کُردها در ایجاد ثبات و آرامش در عراق از سال 2003 تاکنون، تاکید کرد که اقلیم کردستان در این مدت بر ضد جنگ طائفی و مذهبی ایستاده و عاملی منفی در کشمکش های سیاسی کشور نبوده‌، بلکه نقش آن ها مثبت و خیر بوده است.
رئیس اقلیم در این باره افزود: هنگامی که شیعیان تحت فشار و ظلم بودند کُردها در کنار آنان ایستادند و پس از سال 2003 تاکنون نیز کُردها همیشه‌ در مقابل به حاشیه راندن اهل سنت ایستاده‌اند.
وی متهم کردن کُرد به عاملی برای بحران های کنونی عراق را بُهتان بزرگی نامید که از سوی کسانی مطرح می شود که هم اکنون تاوان اشتباهات و شکست های پیشین خود را پس می دهند.
بارزانی در این پیام همچنین به همپیمانی کُرد و شیعه در عراق هم اشاره کرد و اعلام داشت که عاملان وضعیت کنونی عراق، تهدیدی برای این همپیمانی هستند.
وی تاکید کرد: «در حال درست کردن فاصله ای بزرگ میان کُردها و شیعیان هستند که مطمئناً نتایج آن به ضرر هر دو طرف و همچنین عاملان آن خواهد بود.»
رئیس اقلیم کردستان افزود: ما همپیمانی کُرد با شیعه را بالاتر و باارزش تر از رفتار چند مسئول می دانیم که سیاست هایشان قبل از ضربه زدن به کُردها به زیان خود شیعیان تمام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه وضعیت جدیدی بر عراق حاکم شده است، حل ریشه ای مشکلات و تغییر شیوه ی حکمرانی در این کشور را ضروری دانست.
بارزانی تاکید کرد که کردستان بیشتر از هر زمان دیگری در برابر هر تعرضی، آماده ی دفاع از منافع خود و شهروندانش است.
رئیس اقلیم کردستان با تاکید بر اینکه کُردها اعمال تروریستی را از مطالبات مشروع سنی های عراق جدا می دانند، گفت: اقلیم کردستان در کنار شیعیان و سنی های عراق آماده ی مقابله با ترور است.
بارزانی افزود: «کُردها هرگز تحت لوای جنگ بر علیه ترور در جنگ طائفی شرکت نخواهند کرد.»
همچنین تصریح کرد که مشکلات عراق تنها با جنگ حل نخواهد شد و باید عوامل این مشکلات شناسایی و رفع گردند.
رئیس اقلیم کردستان در پیامی دیگر پیشمرگان بازنشسته اقلیم کردستان را برای ملحق شدن به نیروهای پیشمرگ فرا خواند و از مردم اقلیم کردستان درخواست کرد که در این مقطع به هر شیوه ی ممکن از نیروهای امنیتی و نظامی اقلیم کردستان حمایت کنند.
برچسب ها: اخبار، خبر سیاسی، اخبار ایران، ایران،
[ چهارشنبه 8 بهمن 1393 ] [ 06:09 ب.ظ ] [ دختر برفی ]

درباره وبلاگ

خوش آمدید!
آخرین اخبار ایران و جهان را اینجا بخوانید!
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :